Award's Details -  West of England Bandsmen's Festival

Award individual details.

back 

Best Player

Awarded in Year To
2017 Les Kneebone (Soprano)  ( Camborne Town
2017 Andrew Spark (Solo Cornet)  ( S.W.Comms
2017 Bert de Ruiter (Euphonium)  ( Excelsior Ferwert
2017 Leanne Osborne (Flugel)  ( Bugle Silver
2017 Tracey Kistle (Euphonium)  ( Indian Queens
2017 Alistair Blaikie (Percussion)  ( Soundhouse Brass
2017 Amy Bristow (Baritone)  ( St. Dennis Youth
2016 Terry Sleeman (Baritone)  ( St. Dennis
2016 Clare Pitt (Cornet)  ( Fulham Brass
2016 Grace Denford (Cornet)  ( Bodmin
2016 Ann Bartlett (Cornet)  ( Tadley Concert Brass
2016 Emily Henderson (Flugel)  ( Indian Queens
2016 Matthew Pascoe (Percussion)  ( Saltash Town
2016 Horn Section  ( St. Austell
2015 Miriam Moore (Cornet)  ( Bodmin Town
2015 Matthew Opie (Soprano)  ( Camborne Junior Contesting
2015 Megan Hope (Cornet)  ( Tadley Concert Brass
2015 Aaron Chinn (Soprano)  ( Saltash Junior
2015 William Lucas (Flugel)  ( St. Austell Youth
2015 Francesca Bazeley (Horn)  ( St. Dennis
2015 R. Jose (Euphonium)  ( Roche Brass
2014 Daniel Sloggett (Trombone)  ( Mount Charles Youth
2014 Lee Wilde (Cornet)  ( St. Dennis
2014 Kevin Robbins (Cornet)  ( Yeovil Town
2014 Craig Wintle (Cornet)  ( Forest of Dean
2014 Laura Matthews (Cornet)  ( Hayle Town/Heyl Town
2014 Abbey Roberts (Cornet)  ( Camborne Junior
2014 Tobias Evans (Percussion)  ( St. Stythians Silver
2013 Hannah Hawken (Cornet)  ( St. Austell
2013 Matthew Rowe (Euphonium)  ( Lanner & District
2013 Michelle Hudson (Flugel)  ( Bodmin Town
2013 Adrian Allen (Horn)  ( Hayle Town/Heyl Town
2013 David Wilton (Euphonium)  ( Camborne Junior
2013 Daniel Matthews (Percussion)  ( Lanner Brass Academy
2013 Megan Thomas (Euphonium)  ( Mount Charles Youth
2012 Lee Wylde (Cornet)  ( St. Dennis
2012 Leanne Osborne (Flugel)  ( Helston Town
2012 Matt Livingstone (Horn)  ( Hayle Town/Heyl Town
2012 Tina Pillivant (Cornet)  ( Tiverton Town
2012 Tanya Gilbert-Davis (Cornet)  ( Redruth Town
2012 A. Brown (Percussion)  ( Launceston Training Band
2012 Rachel Crabb (Euphonium)  ( Mount Charles Youth
2011 Kayleigh Mitchell (Cornet)  ( Camborne Town
2011 Lucas Wong (Euphonium)  ( Foresters Brass 2000
2011 Laura Matthews (Cornet)  ( Hayle Town/Heyl Town
2011 Leuan Harries (Trombone)  ( Redruth Town
2011 Adrian Letts (Euphonium)  ( Liskeard Silver
2011 Beth Every (Trombone)  ( Launceston Training Band
2011 Rachel Crabb (Euphonium)  ( Mount Charles Youth
2010 Emma Sweet (Horn)  ( Egham
2010 Rachael Scott (Timpianist)  ( Bugle Silver
2010 Miriam Whitehead (Cornet)  ( St. Breward Silver
2010 Tina Pillivant (Cornet)  ( Tiverton Town
2010 Neal Mitchell (Euphonium)  ( Launceston Training Band
2010 Rachel Crabb (Euphonium)  ( Mount Charles Youth
2010 Kayleigh Rowe (Cornet)  ( Camborne Town
2009 Ryan Breen (Eb Bass)  ( Camborne Town
2009 Steve Andrews (Euphonium)  ( Hayle Town/Heyl Town
2009 Miriam Whitehead (Cornet)  ( St. Breward Silver
2009 Mike Brown (Trombone)  ( St. Newlyn East
2009 Simon Kendall (Euphonium)  ( Camborne Youth
2008 Zac Lawrence (Soprano)  ( Mount Charles Youth
2008 R. Jose (Euphonium)  ( Camborne
2008 J, Squibb (Soprano)  ( Helston Town
2008 H. Dunstan (Trombone)  ( Bugle Silver
2008 G. Morgan (Cornet)  ( Hatherleigh Silver
2008 G. Swann (Euphonium)  ( St. Breward
2007 R. Jose (Euphonium)  ( Camborne
2007 Sharron Hollywood (Cornet)  ( Hayle Town/Heyl Town
2007 S. Eddy (Soprano)  ( Camborne B.
2007 G. Swann (Euphonium)  ( St. Breward
2007 Kim Bazley (Euphonium)  ( St. Dennis Youth
2006 Chris Thomas (Trombone)  ( Mount Charles
2006 K. Rowe (Cornet)  ( St. Dennis
2006 E. Bird (Flugel)  ( Soundhouse Brass
2006 S. Potter (Euphonium)  ( South Molton Town
2006 G. Morgan (Cornet)  ( Hatherleigh Silver
2006 Yasmin Stephens (Flugel)  ( Mount Charles Youth
2005 Nick Abbott (Trombone)  ( Camborne Town
2005 Kimberley Bazeley (Euphonium)  ( St. Dennis
2005 Claire Churcher (Horn)  ( St. Keverne
2005 G. Morgan (Cornet)  ( Hatherleigh Silver
2005 Amy Shannon (Trombone)  ( Porthleven Town
2005 Miles Johns (Eb Bass)  ( St. Dennis Youth
2004 Colin Whitford (Bass Trombone)  ( St. Dennis Youth
2004 C. Leonard (Cornet)  ( Camborne
2004 C. Retallack (Horn)  ( St. Keverne
2004 J. Burns (Cornet)  ( Hayle Town/Heyl Town
2004 A, Rice (Bass Trombone)  ( St. Pinnock
2004 C. Roach (Horn)  ( Newquay Town
2003 J. Squibb (Soprano)  ( Camborne
2003 K. Retallack (Cornet)  ( St. Keverne
2003 B. Ellis (Cornet)  ( Lympstone SW Telecoms
2003 S. Gill (Euphonium)  ( Hayle Town/Heyl Town
2003 K. Squire (Flugel)  ( Hatherleigh Silver
2003 Andrew Julian (Soprano)  ( St. Dennis Youth
2002 R. Hatton (Soprano)  ( St. Keverne
2002 J. Reeves (Cornet)  ( Torbay Brass
2002 J. Roberts (Euphonium)  ( Newquay Town
2002 Heidi Worth (Horn)  ( Hayle Town/Heyl Town
2002 Richard Hawkey (Euphonium)  ( St. Austell Youth
2002 R. Jose (Euphonium)  ( Camborne
2001 S. Osborne (Euphonium)  ( St. Austell
2001 G. Hann (Cornet)  ( Treherbert & District
2001 H. Parsons (Cornet)  ( Torrington Silver
2001 B. Trudgian (Euphonium)  ( St. Dennis
2001 S. Gill (Euphonium)  ( Hayle Town/Heyl Town
2001 Richard Hawkey (Euphonium)  ( St. Austell Youth
2000 J. Hitchens (Euphonium)  ( Camborne
2000 D. Johnson (Euphonium)  ( Lympstone SW Telecoms
2000 Roy Thompson  ( Lympstone SW Telecoms
2000 B. Trudgian (Euphonium)  ( St. Dennis
2000 R. Whitaker (Soprano)  ( St. Austell Youth
1999 M. Dungey (Cornet)  ( St. Keverne
1999 J. Black (cornet)  ( Egham
1999 K. Hammond (Soprano)  ( Tavistock Town (Maestro's Music)
1999 Robert Commons  ( St. Austell Youth
1999 J. Hitchens (Euphonium)  ( Camborne
1998 S. Chappell (Flugel)  ( Camborne
1998 P. Minear (Cornet)  ( St. Austell Kernow
1998 M. Dungey (Cornet)  ( St. Keverne
1998 K. Fox (Euphonium)  ( RBL Crownhill Plymouth
1998 Kirstie McAuley (Horn)  ( Mount Charles Youth
1997 A. Harvey (Cornet)  ( Bodmin
1997 I. Harvey (Cornet)  ( Helston Town
1997 N. Peters (Euphonium)  ( St. Keverne
1997 S. Thomas (Euphonium)  ( Penzance
1997 Rebecca Yeo  ( Mount Charles Youth
1996 A. Harvey (Cornet)  ( Bodmin
1996 S. Chappell (Cornet)  ( Redruth
1996 L. Retallack (Euphonium)  ( St. Keverne
1996 R. Taylor (Soprano)  ( Pendennis Brass
1996 Claire Jose (Euphonium)  ( Camborne Youth
1995 S. Letcher (Euphonium)  ( Lostwithiel Brass 88
1995 Kevin McKenzie (Euphonium)  ( St. Dennis Youth
1995 Darren Hendy (Cornet)  ( SWEB Camborne
1995 J. Reeves (Cornet)  ( Torbay Brass
1995 D. Jane (Cornet)  ( Bugle Silver
1994 A. Turner (Eb Bass)  ( St. Dennis
1994 R, Jose (Euphonium)  ( Mount Charles
1994 N. Teague (Cornet)  ( St. Breward
1994 K. Milum (Euphonium)  ( Yeovil Town
1994 Kevin McKenzie (Euphonium)  ( St. Dennis Youth
1993 M. Letcher (Horn)  ( Bodmin
1993 S. Thomas (Euphonium)  ( Redruth
1993 G. Swann (Euphonium)  ( St. Breward
1993 T. Thomas (Horn)  ( Pendennis Brass
1993 Jim Bone (Bass Trombone)  ( Mount Charles Youth
1992 C. Parsons (Horn)  ( Indian Queens
1992 G. Thomas (Cornet)  ( Pendennis Brass
1992 S. Osborne (Euphonium)  ( Mount Charles Youth
1992 J. Hitchens (Euphonium)  ( Camborne
1992 J Raymond (Horn)  ( South Molton Town
1991 A. Harvey (Cornet)  ( Bodmin
1991 D. Hendy (Cornet)  ( St. Dennis
1991 B. Skinner (Euphonium)  ( Bugle Silver
1991 M. Quick (Soprano)  ( Hatherleigh Silver
1991 Darren McAuley (Euphonium)  ( Mount Charles Youth
1990 S. Chappell (Cornet)  ( Camborne
1990 T. Sleeman (Euphonium)  ( St. Dennis
1990 A. Rothero (Flugel)  ( Hayle Town/Heyl Town
1990 N. Teague (Cornet)  ( St. Breward
1990 Robert Jose (Euphonium)  ( St. Dennis Youth
1989 P. Shaw (Cornet)  ( British Telecom
1989 G. Barker (Cornet)  ( Indian Queens
1989 A. Penrose (Cornet)  ( Pendeen
1989 Robert Bennett (Soprano)  ( Mount Charles Youth
1988 T. Whitehead (Flugel)  ( Bodmin
1988 C. Rawlings (Flugel)  ( Kidlington
1988 L. Coles (Cornet)  ( Lanner & District
1988 Darren McAuley (Euphonium)  ( Mount Charles Youth
1987 P. Richards (Cornet)  ( St. Austell
1987 P. Stephens (Soprano)  ( Bugle Silver
1987 N. Teague (Cornet)  ( St. Breward
1987 R. Trethewey (Horn)  ( St. Dennis Youth
1986 P. Richards (Cornet)  ( St. Austell
1986 D. Pope (Euphonium)  ( Mount Charles
1986 K. Rich (Euphonium)  ( RBL Crownhill Plymouth
1986 D. Stephens (Euphonium)  ( St. Dennis Youth
1985 T. Sleeman (Euphonium)  ( St. Austell
1985 K. Jones (Euphonium)  ( RBL Crownhill Plymouth
1985 N. Teague (Cornet)  ( St. Breward
1985 Martin Juleff (Soprano)  ( St. Dennis Youth
1984 B. Trudgian (Euphonium)  ( Kernow Brass
1984 D. Johnson Jnr. (Trombone)  ( St. Keverne
1984 D. Moore (Bass Trombone)  ( Torrington Silver
1984 Chris Cox (Euphonium)  ( St. Dennis Youth
1983 P. Hawke (Baritone)  ( Redruth
1983 P. Goldsworthy (Cornet)  ( St. Keverne
1983 R. George (Soprano)  ( Newquay Town
1983 Gary Barker (Soprano)  ( St. Dennis Youth
1982 W. McCarthy (Cornet)  ( St. Austell
1982 A. Reski (Euphonium)  ( Bugle Silver
1982 C. Boundy (Cornet)  ( Indian Queens
1982 Nigel Rowe (Bass Trombone)  ( St. Austell Youth
1981 S. Smith (Cornet)  ( St. Austell
1981 V. Smitheram (Soprano)  ( St. Keverne
1981 M. Chipman (Cornet)  ( St. Breward
1981 Brian Richards  ( St. Dennis Youth
1980 S. Smith (Cornet)  ( St. Austell
1980 K. Bates (Cornet)  ( Totnes Town
1980 M. Chipman (Cornet)  ( St. Breward
1980 B. Hawken (Euphonium)  ( St. Dennis Youth
1979 A. Wilson (Soprano)  ( St. Dennis
1979 D. Jane (Cornet)  ( Bugle Silver
1979 S. Goldsworthy (Horn)  ( Illogan Sparnon
1979 Graham Boundy (Percussion)  ( Indian Queens Youth
1978 L. Johnson (Euphonium)  ( St. Austell
1978 P. Bennetts (Cornet)  ( Redruth Town
1978 J. Ralph (Euphonium)  ( Hayle Town/Heyl Town
1978 P. Craddock (Percussion)  ( St. Dennis Youth
1977 J. Hodkin (Percussion)  ( St. Austell
1977 R. Trelease (Horn)  ( Lanner & District
1977 N. Wearne (Cornet)  ( Carharrack & St Day
1977 G. Chapman (Horn)  ( St. Dennis
1976 M. Faro (Euphonium)  ( St. Dennis
1976 J. Butson (Soprano)  ( Yorkley Onward
1976 N. Chadd (Horn)  ( Bude Town
1975 J. Bell (Soprano)  ( Soundwell (Bristol)
1975 C. Lewis (Cornet)  ( Yorkley Onward
1975 S. Rowe (Euphonium)  ( Camborne B.
1974 B. Buzza (Cornet)  ( St. Austell
1974 A. Reski (Euphonium)  ( Bugle Silver
1974 K. Peters (Euphonium)  ( Totnes Town
1973 N. Peters (Euphonium)  ( Camborne Town
1973 P. Bennetts (Cornet)  ( Redruth Town
1973 M. Lees-Barton (Cornet)  ( Lostwithiel Youth
1972 K. Bates (Cornet)  ( Plymouth Silver
1972 A. Marsh (Soprano)  ( Lostwithiel Youth
1972 M. Rey (Cornet)  ( Camborne Town
1971 M. Bunt (Soprano)  ( Bodmin Town
1971 J. Pearce (Soprano)  ( Bugle Silver
1971 M. Hunt (Cornet)  ( St. Breward Silver
1970 R. Dunstan (Euphonium)  ( St. Dennis Silver
1970 J. Trevenna (Cornet)  ( Bugle Silver
1970 P. Hawke (Euphonium)  ( Lanner & District
1969 M. Strongman (Flugel)  ( St. Dennis Silver
1969 R. Thomas (Horn)  ( Mount Charles
1968 R. Dunstan (Euphonium)  ( St. Dennis Silver
1968 L. Boundy (Cornet)  ( Indian Queens Silver
1968 V. Willcock (Euphonium)  ( Plymouth Silver
1967 R. Dunstan (Euphonium)  ( St. Dennis Silver
1967 L. Le.Marinel (Cornet)  ( Island of Jersey
1966 R. Richards (Soprano)  ( St. Dennis Silver
1966 M. Hancock (Cornet)  ( Bugle Silver
1965 M. Faro (Baritone)  ( St. Dennis Silver
1965 A. Hoskin (Euphonium)  ( Indian Queens Silver
1964 H. Dunstan (Cornet)  ( St. Dennis Silver
1964 M. Baker (Horn)  ( St. Agnes Silver
1963 M. Brewer (Trombone)  ( St. Dennis Silver
1963 P. Robins (Cornet)  ( St. Austell Silver
1962 V. Willcock (Horn)  ( St. Dennis Silver
1962 L. Boundy (Cornet)  ( Indian Queens Silver
1961 R. Richards (Soprano)  ( St. Dennis Silver
1961 E. Eley (Trombone)  ( St. Agnes Silver
1960 G. Morgan (Euphonium)  ( Morris Motors
1960 O. Tamblyn (Horn)  ( Indian Queens
1959 A. King (Cornet)  ( Camborne Town
1959 T. Williams (Cornet)  ( Penzance Silver
1958 J. Berryman (Cornet)  ( Camborne Town
1958 D. Jones (Cornet)  ( St. Keverne
1957 J. Berryman (Cornet)  ( Camborne Town
1957 H. Rice (Euphonium)  ( Penzance Silver
1956 R. Hooper (Cornet)  ( St. Dennis Silver
1956 B. Dingle (Cornet)  ( Stenalees
1955 A. Smith (Cornet)  ( Munn & Felton's Works
1955 F. Braund (Cornet)  ( Truro
1954 H. Higgins (Cornet)  ( Munn & Felton's Works
1954 R. Green (Soprano)  ( Bodmin Town
1953 G. Trevarton (Euphonium)  ( Newquay Town
1953 D. Bazley (Trombone)  ( Indian Queens
1952 V. Downing (Trombone)  ( St. Stythians Silver
1952 E. Williams (Horn)  ( Camborne Town
1951 J. Trounce (Cornet)  ( Camborne
1951 M. Knight (Trombone)  ( St. Austell
1950 J. Trounce (Cornet)  ( Camborne
1950 F. Braund (Cornet)  ( Truro
1949 S. Roberts (Soprano)  ( Camborne
1949 A. Tucker (Cornet)  ( Stenalees
1948 S. Roberts (Soprano)  ( Camborne
1948 P. Smith (Soprano)  ( Newquay Town
1947 T. Rule (Soprano)  ( Camborne Town
1947 H. Knight (Trombone)  ( Indian Queens
1939 G. Halford (Tenor Horn)  ( St. Dennis
1938 O Kent (Soprano)   ( St. Dennis
1938 P. Sweet (Soprano)  ( St. Blazey and District
1937 W. Bailey  ( St. Blazey and District
1937 R. Jones  ( Black Dyke Mills
1936 H. Gilbert  ( Camborne Town
1936 R. Hosking (Soprano)  ( Falmouth
1935 B. Sullivan  ( Munn & Felton's Works
1935 S. Coombe (Soprano)  ( Redruth Town
1934 B. Sullivan  ( Munn & Felton's Works
1934 C. Bragg (Bass Trombone)  ( Foxhole Silver
1932 L Brown (Flugel)  ( Park & Dare Workmen's Silver
1931 P. Knight  ( St. Dennis
1931 M. Kent  ( St. Newlyn East
1930 G. Bennetts  ( St. Dennis
1930 S Dingle (Bass Trombone)  ( St. Newlyn East
1929 A. Bray  ( St. Dennis
1929 J. Clift  ( Truro
1928 R Hancock (Soprano)  ( Stenalees
1928 T. Rule (Soprano)  ( Camborne Town
1927 G. Bennetts  ( St. Dennis
1927 M Robins  ( Penwithick Silver
1926 D. Parr (Horn)  ( Oakdale Colliery
1926 W. Prowse  ( Penzance
1925 SJ Vaughan (Soprano)  ( Oakdale Colliery
1925 H. Common ( Bass Trombone)  ( Stenalees Silver
1924 H. Perry  ( Kingswood Evangel Silver mission
1924 JM Minear (Cornet)  ( Stenalees Silver
1923 F. Brewer (Trombone)  ( St. Dennis
1923 JF Tanner (Euphonium)  ( St. Ives Town
1922 E. Booth  ( St. Austell Town
1922 E. Dowrick (Euphonium)  ( St. Ives Town
1921 F Bennetts   ( St. Austell
1921 W. Northey  ( Truro
1920 W. Juleff  ( St. Dennis
1920 O. Kent (Soprano)  ( Foxhole Temperance
1919 H. Uren  ( Camborne
1919 W. Morcom  ( Foxhole Temperance
1913 F Bennetts   ( St. Austell
1913 R. Tamblyn  ( Indian Queens
banner