55th West of England Bandsmen’s Festival

16/06/1979

back 

Adjudicator: Jon Hall

Class: Class A / Championship Section

Test Piece: The Judges of the Secret Court - Berlioz, Arr. Frank Wright

Test Piece: March - King Size - Roy Newsome

  Test Piece March
Band Conductor Test Piece (if choice) Place Marks Place Marks
Mount Charles W. Maginn 3rd 187pts 3rd 87pts
St. Austell D. Johnston 1st 189pts 2nd 88pts
St. Dennis E. J. Williams Jnr 2nd 188pts 1st 90pts

Special Awards

Award Name Band
Best Player A. Wilson (Soprano) St. Dennis

Adjudicator: Jon Hall

Class: Class B / First Section

Test Piece: Symphonic Suite for Brass Band (Leighton Lucas) or The Shipbuilders (Peter Yorke)

Test Piece: March - Cornish Cavalier or Restormel - W E Moyle

  Test Piece March
Band Conductor Test Piece (if choice) Place Marks Place Marks
Bugle M. Faro 1st 190pts 1st 91pts
Indian Queens Silver G. Bunt 3rd 185pts 4th 86pts
Lostwithiel Silver G. R. Wheildon 2nd 187pts 2nd 89pts
South Molton Town G. J. Taylor 4th 184pts 3rd 87pts

Special Awards

Award Name Band
Best Player D. Jane (Cornet) Bugle Silver

Adjudicator: Jon Hall

Class: Class C / Second Section

Test Piece: Othello - Drake Rimmer

Test Piece: Own Choice Hymn

  Test Piece Hymn
Band Conductor Test Piece (if choice) Place Marks Place Marks
Hatherleigh Silver J. Nairn 6th 177pts 6th 77pts
Hayle Town/Heyl Town A. M. Toy 1st 185pts 4th 79pts
Illogan Sparnon C. T. Bolithio 4th 180pts 3rd 80pts
Newquay Town 2nd 182pts 1st 82pts
St. Agnes Town C. Hoare 5th 179pts 5th 78pts
St. Breward Silver W. A. Hunt 3rd 181pts 2nd 81pts

Special Awards

Award Name Band
Best Player S. Goldsworthy (Horn) Illogan Sparnon

Adjudicator: Jon Hall

Class: Youth

Test Piece: The Land of the Ever Young - Sir Granville Bantock

  Test Piece
Band Conductor Test Piece (if choice) Place Marks
Indian Queens Youth G. Bunt 3rd 189pts
Mount Charles Youth D. H. Rosevear 2nd 190pts
St. Dennis Youth E. J. Williams Jnr 1st 192pts

Special Awards

Award Name Band
Best Player Graham Boundy (Percussion) Indian Queens Youth
Best Cornet Player Brian Richards St. Dennis Youth

Adjudicator: R. R. Ralph

Class: Deportment

Band Conductor Test Piece (if choice) Place Marks
Mount Charles 1st ---
South Molton Town 2nd ---

Specials

Best Soprano

Andrew Wilson

St. Dennis

Best Solo Cornet

David Jane

Bugle

Best Euphonium

Clive Brooks

South Molton

Best Solo Horn

Gerard Morgan

Mount Charles

Best Set of Basses

Bugle

 

 

A. R. Trudgian Youth Awards

Jackie Powell

 

Kevin Caddy

banner