51st West of England Bandsmen’s Festival

21/06/1975

back 

Adjudicator: William Relton

Class: Class A / Championship Section

Test Piece: Diadem Of Gold G Bailey, Arr Frank Wright

Test Piece: Chorus- Hymn To Music Dudley Buck

  Test Piece Chorus
Band Conductor Test Piece (if choice) Place Marks Place Marks
Bugle Silver H. Camps 6th 181pts 6th 83pts
Camborne Town B. Bygrave 3rd 186pts 4th 86pts
Mount Charles W. Maginn 5th 182pts 5th 84pts
St. Austell Town F. J. Roberts 4th 184pts 2nd 89pts
St. Dennis E. J. Williams Jnr 2nd 187pts 1st 90pts
Soundwell (Bristol) H. A. Kenny 1st 188pts 3rd 88pts

Special Awards

Award Name Band
Best Player J. Bell (Soprano) Soundwell (Bristol)
Next in order of merit P. Minear (Cornet) St. Dennis
Next in order of merit C. Sayers (Cornet) Soundwell (Bristol)

Class: Class B / First Section

Test Piece: Beethoven’s Works Arr William Rimmer

Test Piece: Own Choice Hymn Tune

  Test Piece Hymn
Band Conductor Test Piece (if choice) Place Marks Place Marks
Indian Queens Silver K. Hamlod 4th 183pts 5th 84pts
Lostwithiel Silver G. Bunt 5th 182pts 3rd 86pts
Redruth Town P. James 6th 181pts 6th 83pts
St. Keverne Silver C. E. Payne 7th 180pts 7th 82pts
St. Pinnock Silver J. Armstrong 3rd 184pts 4th 85pts
Totnes Town V. Willcock 2nd 186pts 1st 89pts
Yorkley Onward B. Howard 1st 188pts 2nd 88pts

Special Awards

Award Name Band
Best Player C. Lewis (Cornet) Yorkley Onward
Next in order of merit A. Cleave (Soprano) Totnes Town
Next in order of merit A. Drake (Euphonium) Yorkley Onward

Class: Class C / Second Section

Test Piece: The Ancient Temple, Eric Ball

Test Piece: Own Choice March

  Test Piece March
Band Conductor Test Piece (if choice) Place Marks Place Marks
Bideford Town M. W. Sweet 2nd 184pts 2nd 85pts
Bude Town B. Megson 4th 182pts 5th 82pts
Camborne B. K. Rowe 3rd 183pts 3rd 84pts
Lanner & District J. Anderson 1st 186pts 1st 86pts
St. Breward W. A. Hunt 5th 180pts 4th 83pts

Special Awards

Award Name Band
Best Player S. Rowe (Euphonium) Camborne B.

Adjudicator: W. O. A. B. Sparkes

Class: Deportment

Band Conductor Test Piece (if choice) Place Marks
Camborne 1st ---
Bideford Town 2nd ---

Other:

Best Set of Basses

St. Austell

Best Solo Horn

Robert Cook - Camborne

 

A. R. Trudgian Youth Awards

Pat Hobba

 

Phillip Penglaze

banner