49th West of England Bandsmen’s Festival

16/06/1973

back 

Adjudicator: Geoffrey Whitham

Class: Class A / Championship Section

Test Piece: Overture Le Roi d' Ys (Lalo, arranged Frank Wright)

Test Piece: Coronation March from Le Prophete (Meyerbeer, arranged George Hawkins)

  Test Piece March
Band Conductor Test Piece (if choice) Place Marks Place Marks
Bugle Silver H. Camps 3rd 180pts 3rd 84pts
Camborne Town D. Johnson 1st 188pts 2nd 88pts
St. Dennis Silver E. J. Williams Jnr 2nd 185pts 1st 90pts

Special Awards

Award Name Band
Best Player N. Peters (Euphonium) Camborne Town
Next in order of merit J. Pascoe (Flugel) Camborne Town
Next in order of merit L. Trethewey (Flugel) St. Dennis Silver

Adjudicator: Geoffrey Whitham

Class: Class B / First Section

Test Piece: Tone Poem Rufford Abbey (Drake Rimmer)

Test Piece: March Medley Famous Fragments (arranged George Hawkins)

  Test Piece March
Band Conductor Test Piece (if choice) Place Marks Place Marks
Gweek Silver G. Goodale 2nd 186pts --- ---
Helston Town E. Ashton 4th 182pts 1st 82pts
Lanner & District R. Perry 6th 178pts --- ---
Lostwithiel Silver J. M. Berryman 3rd 184pts 2nd 78pts
Redruth Town K. Hamlod 1st 188pts 3rd 77pts
St. Keverne Silver J. Anderson 5th 181pts 4th 76pts

Special Awards

Award Name Band
Best Player P. Bennetts (Cornet) Redruth Town
Next in order of merit J. Bawden (Horn) Redruth Silver
Next in order of merit B. John (Cornet) Gweek Silver

Adjudicator: Geoffrey Whitham

Class: Class C / Second Section

Test Piece: Suite Four Little Maids (John Carr)

Test Piece: Air from Suite in D (Bach, arranged D. Wright)

  Test Piece Air
Band Conductor Test Piece (if choice) Place Marks Place Marks
Lostwithiel Youth M. W. Sweet 1st 180pts 2nd 83pts
Porthleven Town W. R. Pearce 2nd 175pts 1st 85pts

Special Awards

Award Name Band
Best Player M. Lees-Barton (Cornet) Lostwithiel Youth

Adjudicator: W. O. A. B. Sparkes

Class: Deportment

Band Conductor Test Piece (if choice) Place Marks
Gweek Silver 1st ---
Camborne Town 2nd ---
St. Dennis Silver 2nd ---

Other:

BEST SET OF BASSES (OPEN)

Camborne Town

BEST TENOR HORN (OPEN)

John Bawden – Redruth Silver
banner