48th West of England Bandsmen’s Festival

17/06/1972

back 

Adjudicator: Albert Chappell

Class: Class A / Championship Section

Test Piece: Symphonic Prelude Blackfriars (Edric Cundell)

Test Piece: Grand March Whitehall (Frank Wright)

  Test Piece March
Band Conductor Test Piece (if choice) Place Marks Place Marks
Bugle Silver H. Camps 3rd 138pts 4th 38pts
Camborne Town D. Johnston 1st 145pts 1st 46pts
Mount Charles A. C. Jenkins 4th 135pts 3rd 40pts
St. Dennis Silver E. J. Williams Jnr 2nd 141pts 2nd 44pts

Special Awards

Award Name Band
Best Player M. Rey (Cornet) Camborne Town
Next in order of merit A. Toy (Horn) Camborne Town
Next in order of merit R. J. Dunstan (Euphonium) St. Dennis Silver

Adjudicator: Albert Chappell

Class: Class B / First Section

Test Piece: Suite Gothique (Boellman, arranged Eric Ball)

Test Piece: March Knight Templar (G. Allan)

  Test Piece March
Band Conductor Test Piece (if choice) Place Marks Place Marks
Plymouth Silver V. Willcock 1st 142pts 1st 45pts
St. Pinnock J. Armstrong 2nd 138pts 2nd 43pts

Special Awards

Award Name Band
Best Player K. Bates (Cornet) Plymouth Silver
Next in order of merit N. Pendray (Cornet) St. Pinnock
Next in order of merit D. Tamblyn (Flugel) St. Pinnock

Adjudicator: Albert Chappell

Class: Class C / Second Section

Test Piece: Suite Life's Treasures (T. J. Powell)

Test Piece: Hymn Thornton (W. E. Moyle)

  Test Piece Hymn
Band Conductor Test Piece (if choice) Place Marks Place Marks
Gweek Silver G. Goodale 1st 140pts 1st 45pts
Lostwithiel Youth M. W. Sweet 3rd 136pts 3rd 42pts
St. Breward Silver G. Bunt 2nd 138pts 2nd 43pts
St. Keverne Silver J. Anderson 4th 134pts 4th 40pts

Special Awards

Award Name Band
Best Player A. Marsh (Soprano) Lostwithiel Youth

Adjudicator: W. O.G.H. McNaught

Class: Deportment

Band Conductor Test Piece (if choice) Place Marks
St. Dennis Silver 1st ---
Camborne Town 2nd ---
Bugle Silver 3rd ---

Other:

BEST SET OF BASSES (OPEN)

Camborne Town

BEST TENOR HORN (OPEN)

Alan Toy - Camborne
banner