47th West of England Bandsmen’s Festival

19/06/1971

back 

Adjudicator: Roy Newsome

Class: Class A / Championship Section

Test Piece: Rhapsody in Brass (Dean Goffin)

Test Piece: Elegiac Melody Spring (Grieg)

  Test Piece Spring
Band Conductor Test Piece (if choice) Place Marks Place Marks
Bodmin Town J. M. Berryman 3rd 182pts 3rd 86pts
Camborne Town D. Johnston 2nd 184pts 2nd 89pts
St. Austell Silver F. J. Roberts 4th 180pts 4th 84pts
St. Dennis Silver E. J. Williams Jnr 1st 186pts 1st 90pts

Special Awards

Award Name Band
Best Player M. Bunt (Soprano) Bodmin Town
Next in order of merit R. Richards (Soprano) St. Dennis Silver
Next in order of merit N. Peters (Euphonium) Camborne Town

Adjudicator: Roy Newsome

Class: Class B / First Section

Test Piece: First Suite in E Flat (Gustav Holst)

Test Piece: March Quest (Godfrey Richards)

  Test Piece March
Band Conductor Test Piece (if choice) Place Marks Place Marks
Bugle Silver H. Camps 1st 182pts 1st 85pts
Carharrack & St Day C. T. Bolithio 5th 170pts --- ---
Pendeen Silver A. G. Richards 6th 168pts --- ---
Plymouth Silver V. Willcock 2nd 180pts 2nd 84pts
Redruth Silver K. Hamlod 4th 173pts 4th 79pts
St. Agnes Silver E. L. Ely 3rd 177pts 3rd 82pts

Special Awards

Award Name Band
Best Player J. Pearce (Soprano) Bugle Silver
Next in order of merit A. Reski (Euphonium) Bugle Silver
Next in order of merit F. Williams (Soprano) Redruth Silver

Adjudicator: Roy Newsome

Class: Class C / Second Section

Test Piece: Overture London River (Reginald Heath)

Test Piece: Hymn Cwm Rhondda (J. Hughes)

  Test Piece Hymn
Band Conductor Test Piece (if choice) Place Marks Place Marks
Gweek Silver G. Goodale 2nd 179pts 1st 84pts
Lostwithiel Youth M. W. Sweet 1st 180pts 3rd 81pts
Pendeen Silver A. G. Richards 4th 176pts 4th 78pts
St. Breward Silver G. Bunt 3rd 178pts 2nd 83pts

Special Awards

Award Name Band
Best Player M. Hunt (Cornet) St. Breward Silver

Adjudicator: B. Dunster

Class: Deportment

Band Conductor Test Piece (if choice) Place Marks
St. Dennis Silver 1st ---
St. Austell Silver 2nd ---

Other:

BEST SET OF BASSES (OPEN)

St. Dennis Silver

BEST TENOR HORN (OPEN)

Alan Toy - Camborne
banner