36th West of England Bandsmen’s Festival

18/06/1960

back 

Adjudicator: Harry Heyes

Class: Class A / Championship Section

Test Piece: Grand Selection Symphonic Suite Scheherazade {Rimsky-Korsakov, arr. D. Rimmer)

Test Piece: Grand March 'Huldingungsmarsch' Homage March (Grieg)

  Test Piece March
Band Conductor Test Piece (if choice) Place Marks Place Marks
Bodmin Town W. D. Lawton 5th 176pts 4th 182pts
Camborne Town F. J. Roberts 3rd 182pts 3rd 184pts
Morris Motors S. H. Boddington 1st 190pts 1st 190pts
Newquay Town W. E. Moyle 4th 180pts --- ---
St. Austell Silver C. E. Brewer 6th 174pts --- ---
St. Dennis Silver E. J. Williams Jnr 2nd 184pts 2nd 186pts
St. Stythians Silver E. Floyd 7th 172pts --- ---

Special Awards

Award Name Band
Best Player G. Morgan (Euphonium) Morris Motors
Next in order of merit G. Davies (Cornet) Morris Motors
Next in order of merit C. Edmunds (Horn) Morris Motors

Adjudicator: Harry Heyes

Class: Class B / First Section

Test Piece: Selection Snowdon Fantasy (T. J. Powell)

Test Piece: March, own choice

  Test Piece March
Band Conductor Test Piece (if choice) Place Marks Place Marks
Carharrack & St Day J. C. Allen Le Grandier 7th 168pts 1st 184pts
Indian Queens Silver F. J. Roberts Flying Squad 1st 186pts 2nd 182pts
Lostwithiel Silver W. D. Lawton Swashbuckler 2nd 179pts 4th 178pts
Penzance Silver A. G. Richards Colonel Miners 3rd 176pts 5th 176pts
Stenalees Silver T. Hubbard Ravenswood 4th 174pts --- ---
St. Ives Town S. Coombe Arvonia 5th 172pts --- ---
St. Keverne Silver G. Harris Conqueror 6th 171pts 3rd 179pts

Special Awards

Award Name Band
Best Player O. Tamblyn (Horn) Indian Queens
Next in order of merit L. Boundy (Cornet) Indian Queens Silver
Next in order of merit J. Minear (Euphonium) Stenalees

Adjudicator: Harry Heyes

Class: Class C / Second Section

Test Piece: Sacred Air Varie Eventide (arranged W. Rimmer)

  Test Piece
Band Conductor Test Piece (if choice) Place Marks
Gweek Silver T. J. Chainey 1st 182pts
Plymouth Silver T. D. Lee 6th 168pts
Redruth Silver O Rihlmann 4th 178pts
St. Breward Silver W. D. Lawton 2nd 180pts
St. Gennys Silver L. R. Prout 5th 174pts
St. Issey/Silver W. A. Osborne --- ---
St. Minver Silver E. J. Williams Jnr 3rd 179pts

Adjudicator: WO. L. Dunster

Class: Deportment

Band Conductor Test Piece (if choice) Place Marks
Lostwithiel Silver 1st ---
Indian Queens 2nd ---
banner