16th West of England Bandsmen’s Festival

20/08/1932

back 

Adjudicator: Herbert Bennett

Class: Class A / Championship Section

Test Piece: Grand Selection Donizetti

  Test Piece
Band Conductor Test Piece (if choice) Place Marks
Camborne Town A. W. Parker 2nd 100pts
Park & Dare Workmen's Silver F. Wade 3rd 87pts
Penzance Independent/Silver J. Probert 4th 85pts
St. Blazey and District E. F. Woodhead 5th 82pts
St. Dennis Silver C. H. Baker 1st 103pts

Special Awards

Award Name Band
Horn F. Halford St. Dennis
Trombone J. Gillis Penzance Independent/Silver
Cornet W. H. Juleff St. Dennis
Euphonium G. Bennetts St. Dennis
Soprano O. Kent St. Dennis
Best Player L Brown (Flugel) Park & Dare Workmen's Silver

Adjudicator: Herbert Bennett

Class: Class B / First Section

Test Piece: Grand Selection Maritana (Wallace)

Test Piece: Hymn Tune Lavinia (Handel Parker)

  Hymn Test Piece
Band Conductor Test Piece (if choice) Place Marks Place Marks
Camborne Junior J. Eustace --- --- 6th ---
Indian Queens Silver F. Knight 3rd --- 2nd 76pts
Newquay Town W. E. Moyle --- --- 4th 73pts
St. Austell Town E. F. Woodhead --- --- 5th 71pts
St. Erth Silver N. Trudgeon --- --- --- ---
St. Newlyn East A. W. Parker 1st --- 3rd 75pts
Truro G. W. Cave 2nd --- 1st 79pts

Special Awards

Award Name Band
Cornet G. W. Cave Truro
Euphonium J. Gallard Indian Queens
Soprano G. Chinn Camborne Junior
Baritone A. S. Husband St. Austell Town
Trombone M. Brewer (Trombone) Indian Queens

Class: Class C / Second Section

Test Piece: Chorus‘Worthy is the Lamb' Messiah (Handel

Test Piece: Processional March Welcome (Salve) (Julian Sherwood arranged Ord Hume

  March Test Piece
Band Conductor Test Piece (if choice) Place Marks Place Marks
Camborne Town 3rd 93pts 3rd 94pts
Park & Dare Workmen's Silver 2nd 100pts 2nd 98pts
Penzance Independent/Silver 4th 92pts 4th 90pts
St. Dennis Silver 1st 102pts 1st 103pts

Adjudicator: J. H. Kitchenside

Class: Deportment

Band Conductor Test Piece (if choice) Place Marks
Camborne Town 1st ---
Park & Dare Workmen's Silver 2nd ---
Camborne Junior 3rd ---
banner