9th West of England Bandsmen’s Festival

22/08/1925

back 

Adjudicator: Herbert Bennett

Adjudicator: J. Jennings

Class: Class A / Championship Section

Test Piece: Selection from Euryanthe (Weber)

  Test Piece
Band Conductor Test Piece (if choice) Place Marks
Camborne Town A. W. Parker 1st ---
Carlton Main Frickley Colliery Noel Thorpe 3rd ---
Kingswood Evangel Silver mission J. C. Dyson 5th ---
Mount Charles P. Hill --- ---
Newquay Town G. W. Cave --- ---
Oakdale Colliery H. Heyes 2nd ---
Plymouth Corporation Tramways P. Viner --- ---
St. Austell Town E. F. Woodhead --- ---
St. Dennis E. Calverley 4th ---
Truro T. Hubbard --- ---

Special Awards

Award Name Band
Cornet F. Roberts Camborne
Trombone P. Knight St. Dennis
Euphonium W. Edwards Carlton Main Frickley Colliery
Horn J. A. Pollard Camborne
Flugel S. Carter Truro
Best Player SJ Vaughan (Soprano) Oakdale Colliery

Adjudicator: Herbert Bennett

Adjudicator: J. Jennings

Class: Class B / First Section

Test Piece: Selections Songs of Ireland (H. Round)

Test Piece: March Queen of the South (W. Rimmer) (Specially composed for this competition)

  Test Piece March
Band Conductor Test Piece (if choice) Place Marks Place Marks
Falmouth Town T. J. Chainey 4th --- 4th ---
Greensplat Silver W. Adamson 3rd --- 3rd ---
Indian Queens W. Adamson --- --- --- ---
Stenalees Silver C. Ward 1st --- 1st ---
St. Blazey and District E. F. Woodhead 2nd --- 2nd ---
St. Ives Town E. J. Williams 5th --- 5th ---

Special Awards

Award Name Band
Cornet M. Minear Stenalees Silver
Trombone M. Robins Greensplat Silver
Euphonium T. Bennetts Greensplat Silver
Best Player H. Common ( Bass Trombone) Stenalees Silver

Adjudicator: Herbert Bennett

Adjudicator: J. Jennings

Class: Class C / Second Section

Test Piece: Chorus Hymn to Music (Dudley Buck)

Test Piece: Hymn Tune Calcutta (T. Clark)

  Hymn Tune Test Piece
Band Conductor Test Piece (if choice) Place Marks Place Marks
Camborne Town 1st --- 1st ---
Carlton Main Frickley Colliery 2nd --- 2nd ---
Kingswood Evangel Silver mission --- --- --- ---
Mount Charles --- --- --- ---
Newquay Town --- --- --- ---
Oakdale Colliery --- --- --- ---
Plymouth Corporation Tramways --- --- --- ---
Stenalees Silver --- --- 4th ---
St. Austell Town --- --- --- ---
St. Dennis --- --- 3rd ---
St. Ives Town 3rd --- --- ---
Truro --- --- --- ---
banner